Ревматоиден артрит и останалите заболявания причиняващи проблеми в ставите
Ревматоидният артрит спада към групата на т.нар. системни ревматични заболявания. За него са характерни сутрешна скованост, болка в пръстите на ръцете при движение и оток. Те се дължат на възпаление на мембраната покриваща ставата отвътре, останалите структури изграждащи ставата, на бурсите /торбички/ около ставата и на сухожилията и техните влагалища. Освен Ревматоидния артрит, към системните ревматични заболявания спадат също Болест на Бехтерев /анкилозиращ спондилит/, остеоартрита, реактивния артрит при синдрома на Райтер, серонегативния спондилоартрит и имат обща патогенеза. Съществува друга група заболявания наречени колагенози, при които също може да се засегнат сериозно ставите. Най-ярък представител на тази група е системния лупус еритематодес. Други заболявания, при които се наблюдават болки в или около ставите са ставните изменения при псориазис /псориатичния артрит/, изолирани възпаления на сухожилия /тендинити/, на бурси /бурсити/, на съединителната тъкан /фиброзити/.
Традиционната китайска медицина разглежда всички описани по-горе заболявания като комплекс от симптоми, в които намира общи характеристики. Така например всички ревматични заболявания свързани с отока, болката, зачервяването на ставите и ограничението в движението спадат към т.нар. болезнен синдром на обструкция, който тя разделя в 4 подсиндрома и лекува по уникален начин всеки от тях. Общото при всички е настъпилата обструкция /стаза/ или нарушение на движението на „енергията Qi“ и „кръвта Xue“ по енергийните канали /меридиани/ на пациента. Разграничаването на различните подсиндроми става въз основа на допълнителните характеристики на настъпилата обструкция. За първия тип синдром – „Вятър с болезнена обструкция“ е характерно честата смяна на мястото на оплакванията, предизвикани от възпалението и „презкачането“ им от става на става. В допълнение се наблюдават и характерните болка и болестна чувствителност в мускулите и ставите, ограничаване на обема на движение в тях. При втория подсиндром – „Влага водеща до болезнена обструкция“ най-характерна е оточността на ставата, която е болезнена, възпалена, с отекли мускули около нея и с чувство за тежест и изтръпване на засегнатия крайник/ци. При третия подсиндром „Студов синдром на болезнена обструкция“ се засяга едностранно ставата със силна болка в нея и околните мускули и с ограничаване на движението в ставата. Четвъртия подтип „Болезнена обструкция с топлина“ може да се развие като резултат на всеки от останалите подтипове и най-често при втория подсиндром, когато се говори за комбиниран синдром на влага и потлина. Тогава се установява затопляне и зачервяване на ставата/ите. Понякога се повишава телесната температура, появява се жажда, учестява се пулса –появяват се симптоми на една генерализирана инфекция. Ако оплакванията не се лекуват и състоянието не се овладее съществува възможност в дългосрочна перспектива да се развие т.нар. „Синдром на болезнена обструкция с натрупване на костна тъкан“. При него освен оплакванията по-горе се добавят атрофия на мускулите и деформация на вътреставната част на костите.
В генезата на хроничния синдром на белезнена обструкция се включват:
- Обща слабост на Qi и Кръвта, което предполага по-лесна податливост на факторите на околната среда.
- Натрупване на гъста течност „флегма“ в ставите с оформяне на оток
- Недостатъчна функция на китайските черен дроб и бъбрек, които водят до недостатъчно хранене на сухожилията и костите и настъпващите в резултат промени в структурата и фунцията на ставите.
Лечение
Лечението според Традиционната Китайска Медицина на всеки един тип болезнени ставни проблеми се свежда до премахването на болестотворните фактори, довели до тяхното развитие. Така например при всички видове болезнени синдроми на обструкция са намесени в различна степен както „вятъра“, така и студа и не на последно място влагата. Затова като общо правило трябва да се елиминира вятъра, да се разпръсне студа и да се намали и премахне влагата. В допълнение, както описах по-горе в генезата на заболяването се намесват и проблемите в черния дроб и бъбрека. Затова внимание трябва да се обърне и на тяхното лечение, като се подхрани кръвта и се засили огъня в бъбрека и се подсили енергията на „дълака“.
За лечението на синдрома се подбират 5 вида точки:
- Далечни точки
- Локални точки
- Точки по съседство
- Точки според подтипа на болезнения синдром
- Общи точки
Далечните точки са разположени под коленете и лактите и лекуват проблеми в ставите разположени по хода на каналите далеч над мястото на иглоубождането. Те винаги се включват, за да направят съответните канали проходими и да премахнат обструкцията.
Локалните точки се избират според конкретно засугнатата става и са разположени в областта на ставата. В допълнение на тези, разположени върху меридианите съществуват и т.нар. аши точки, които когато не съвпадат с меридианните точки се убождат допълнително.
Точките по съседство са тези, които както подсказва името са разположени в съседство на ставата, но не непосредствено върху нея. За всяка конкретна става могат да се изберат такива точки в допълнение на локалните точки.
Точки според типа на болезнения синдром са т.нар. „точки Вятър“, като се знае кои са за областта на главата, горния, долния крайник и гърба. Точките „Студ“ се манипулират със стимулиращ метод и за тях се изпалзва мокса. Главните са St36, Ren-6, Bl-10, Du-14, Du-3, Ren-4. Точките „влага“ са тези, които подобряват функцията на „китайския дълак“, част от които са разположени върху меридиана на дълака, други върху съчувствената точка на дълака или косвено подобряват неговата функция – St36. Точките „огън“ се използват най-вече в острите случаи, когато има зачервяване на ставата и се усеща повишаване на температурата на околните тъкани. Когато има костни деформация се използват две точки, а именно Bl-11, GB39.
Електроакупунктурата е съвременна методика, която дава възможност чрез помощта на много слаб ток да се овладее болката и да се подобри проводимостта по каналите. По този начин болката се повлиява както симптоматично, така и патогенетично. Множество съвременни клинични изпитвания доказват ефективността на тази методика. Биохимичните изследвания проведени при пациентите след електроакупунктура установяват повишаване на нивата на т.нар. опиоидни субстанции, което обективно доказва ефективността на методиката /тук може да прочетете повече за начина на действие на електроакупунктурата/.
Разбира се може да се използват много противовъзпалителни препарати от българската , китайската и аюрведичната народна медицини.
Автор на статията: Д-р Борян Бужов д.м.